Turistika a cestovní ruch

Tipy k návštěvě zajímavých lokalit zde

 

Technické památky - turistika  a cestovní ruch

Počet návštěvníků turisticky atraktivních lokalit dlouhodobě roste. Zájem návštěvníků je však tradičně soustředěn na ustálenou skupinu měst, vesnic, hradů a zámků, které jsou však již přílišným zájmem negativně poznamenány. Na druhé straně na území MAS Opavsko a MAS Nízký Jeseník se nachází množství nesmírně zajímavých míst, staveb a technologií, které by návštěvníky zajisté oslovily. Jejich nevýhodou je, že se o nich neví. Určitě si zaslouží větší propagaci a reklamu. Jak jim zajistit publicitu a přilákat více návštěvníků?

Existuje celá řada aktivit, které informují o zajímavých turistických lokalitách. Pojďme si některé z nich stručně představit a ukázat si, jak mohou být využity pro propagaci a popularizaci technických památek na našem území:

 

Jak podporovat rozvoj cestovního ruchu?

Sdílejme a šiřme informace!

Základní informace o turistických atraktivitách na území členských obcí se snaží poskytovat MAS Opavsko a MAS Nízký Jeseník.

 

Mobilní průvodce MAS Opavsko

MP intro

je turistický průvodce pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android, který uživatelům bezplatně poskytuje informace o kulturních a přírodních památkách a dalších zajímavých lokalitách. Turista se dozví podrobnosti o více než třech stovkách míst ve čtyřech jazycích (CZ, PL, AJ, NJ), doplněné o fotografie a zvuk. Snadno ovladatelná aplikace usnadní svému uživateli orientaci v terénu pomocí GPS a mapových podkladů. Aplikaci je možno zdarma stáhnout z:

 

Aplikace mobilního průvodce ke stažení zde

Více informací o mobilním průvodci MAS Opavsko zde

 

MAS Opavsko představuje turistické atraktivity, obce, přírodní a kulturní dědictví včetně technických památek na území MAS Opavsko a polského partnera LGD "Plaskowyz:Dobrej Ziemi": 

 

INTERAKTIVNÍ turistické MAPY zde

 

MAS Nízký Jeseník www.mas-njesenik.cz  se podílela na vytvoření mobilního průvodce již v předchozích letech. Zajímavé lokality jsou představeny pomocí mobilního turistického průvodce RegTim, který byl vytvořen pro mobilní platformu Symbian (Nokia). Ke stažení je na: http://www.regtim-jeseniky.cz/

 

Využijme  turistické webové portály k propagaci místních zajímavých turistických lokalit a technických památek,

např.:

www.turistika.cz   Internetový server, který nabízí důležité informace pro turisty, tipy na výlety, popisy turistických tras, cestopisy, aktuální informace o počasí, přehled nabídky ubytování a další.

turisticke-znamky.cz   Edice turistických známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst. Tyto dřevěné plakety nelze koupit jinde, než na daném místě.

www.turisticky.denik.cz   Zajímavá turistická místa jsou prezentována turistickými vizitkami s obrázkem a kuponem, které lze nalepit do speciálního Turistického deníku a vytvořit si tak album z cest.

www.kudyznudy.cz   Stránky nabízejí přehled turistických atrakcí podle jednotlivých oblastí republiky, plánovač výletů i kalendář aktuálních akcí.

www.vyletnik.cz   Výletník nabízí užitečné tipy na výlety a dovolenou pro celou rodinu ve všech ročních obdobích, množství důležitých informací o turisticky atraktivních místech, pamětihodnostech i přírodních památkách. 

www.geocaching.cz   Geocaching je unikátní turistická hra, která využívá navigační GPS systémy. Spočívá v ukrývání a hledání schránek – „keší“ na neznámých zajímavých místech. Na internetu jsou zveřejněny souřadnice „pokladu“ a doplňující informace pro ostatní hledače.

www.czechtourism.cz   Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism propaguje Českou republiku doma i ve světě jako atraktivní turistickou destinaci. Svými aktivitami se snaží podnítit zájem zahraniční veřejnosti o jedinečnost České republiky a inspirovat ji k návštěvě. Jejím cílem je neustálé zvyšování počtu turistů a systematická podpora a rozvoj domácího cestovního ruchu.

www.povetrnik.cz   Nádherné stránky o větrných mlýnech

 

Velice důležitá jsou regionální  turistická informační centra (TIC)

Turistická informační centra jsou důležitým článkem praktické propagace obcí, měst a zajímavých lokalit. Jejich úkolem je zdarma poskytnout návštěvníkovi všechny důležité informace a navázat s ním lidsky přívětivý kontakt, aby byl při pobytu spokojen, aby jeho pobyt byl co nejdelší, pro region ekonomicky přínosný a aby se do něj i opakovaně vracel. Současně TIC získává nezprostředkovanou zpětnou vazbu v podobě přehledu o potřebách turistů a návštěvníků místa působnosti TIC, oblasti, regionu, popř. i státu.
 

OPAVA   Iwww.infocentrum.opava.cz

HRADEC NAD MORAVICÍ  www.muhradec.cz/infocentrum/

VÍTKOV    www.vitkov.info/turistika/informacni-centrum

BRUNTÁL   http://mic.mubruntal.cz

HORNÍ BENEŠOV   http://www.knihovnahornibenesov.wz.cz/

MORAVSKÝ BEROUN   http://www.morberoun.cz/informacni-centrum/os-14543/p1=203

DVORCE   http://www.obecdvorce.cz/obec-dvorce/zakladni-informace/turistcentrum-dvorce/

HÁJ VE SLEZSKU   http://www.hajveslezsku.cz/knihovna-a-infocentrum-1/

logo projektu
Oživlý svět technických památek
(c) 2012 - 2022